پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - اندوخته های دانش بومی در کنترل خشکسالی تا پایان امسال تدوین می شود
بازدید : 874 19 دی 1396 9:26 شماره :45974

اندوخته های دانش بومی در کنترل خشکسالی تا پایان امسال تدوین می شود
 

 مدیرکل دفتر ترویج ، آموزش و مشارکت مردمی سازمان جنگل ها اندوخته های باارزش دانش بومی در زمینه پیش بینی و کنترل خشکسالی جمع آوری  و تا پایان امسال  تدوین می شود.

غلامرضا هادر بادی در گفت و گو با مرکز اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مسئله حفاظت پایدار منابع طبیعی و محیط زیست را  اولویتی جهانی و فرابخشی خواند  و گفت:  اگر  به صورت عملی و دانش محور برای رفع این معضل چاره اندیشی نشود، بشر با فاجعه ای مواجه خواهد شد که حیات او را بر روی کره زمین ناممکن خواهد ساخت.

وی یکی از مؤلفه های اصلی تحقق توسعه پایدار در حفظ و احیای پایداری منابع طبیعی را  ارتقای شاخص آموزش و بهبود دانش ذی نفعان و دست اندرکاران دانست  که این مهم علاوه بر مسیر علوم طبیعی مرسوم، از رهگذر دانش بومی می گذرد.

هادربادی افزود: دفتر آموزش، ترویج و مشارکت های مردمی با هدف بهره گیری از دانش و تجربیات جوامع محلی و بهره برداران حوزه منابع طبیعی اقدام به جمع آوری و ثبت اندوخته های باارزش دانش بومی در زمینه پیش بینی و کنترل خشکسالی نموده و تا پایان سال آن را تدوین خواهد نمود.

مدیرکل ترویج سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور، دانش بومی را از سرمایه های ارزشمند و گران بهای جامعه برشمرد که روستائیان حاملان آن بوده و حاصل سال ها تعامل گذشتگان با طبیعت و تجارب آنان در زمینه زندگی و بهره گیری از طبیعت می باشد که نسل به نسل و سینه به سینه منتقل شده است.

وی یادآور شد: دانش های  بومي متاسفانه امروزه به دليل عدم مستندسازی در معرض خطر فراموشي قرار دارد. اين نوع دانش اگر چه از ابزارهاي ساده استفاده مي نماید اما به همان نسبت داراي مهارت ها و فنون پيچيده بوده و به وسيله يك فرهنگ چند هزار ساله دائما پشتيباني و در محک تجربه تکمیل گردیده است.

هادربادی گفت: بدون شک بهره گیری از این روش ها و تلفیق آن با روش های علمی می تواند در زمینه احیا و حفاظت منابع طبیعی اثرات قابل توجهی داشته باشد.

مدیر کل دفتر آموزش، ترویج و مشارکت های مردمی از همه کشاورزان، بهره برداران منابع طبیعی، اساتید، پژوهشگران، علاقمندان و دوستداران به این حوزه در سراسر کشور خواستار شد چنانچه اطلاعاتی در این زمینه دارند پس از تکمیل فرم مربوط به جمع آوری دانش بومی آن را به دفتر آموزش، ترویج و مشارکت های سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور ارسال تا پس از بررسی و تدوین نسبت به چاپ و انتشار اطلاعات دریافتی با نام خود افراد درکتاب یا بروشور مربوطه اقدام شود.

وی مدت زمان ارسال فرم ها را تا روز چهارشنبه بیست پنجم بهمن ماه اعلام کرد

 

فرم فراخون ثبت دانش بومی و سنتی پیش بینی و کنترل خشکسالی

موقعیت جغرافیایی (نام و مشخصات روستا/عشایر/جامعه محلی) که دانش بومی منتسب به آنان است.

استان:                      شهرستان:                             دهستان:                                روستا:   

مشخصات دارنده دانش بومی1:

نام ونام خانوادگی:                                قومیت:               سن :                         شغل:                      تحصیلات:  

شماره تماس(همراه):

مشخصات ثبت کننده دانش بومی2:              

نام و نام خانوادگی:                                 تاریخ تولد:                                 کد ملی:                        

 مدرک تحصیلی:                                    شغل :                                      محل کار :

تلفن ثابت:                                      تلفن همراه :                                                          

 آدرس:

ایمیل :

عنوان دانش بومی (اسامی رسمی و محلی):

شرح مختصری از دانش بومی (روش کار) (حداقل یک صفحه):

موقعیت مکانی دانش بومی: 

قدمت تقریبی دانش بومی: .... سال

مستندات پیوست:

تعداد فیلم:                                              تعداد فایل صوتی:                            تعداد عکس:

1-     مشخصات دارنده دانش بومی: فردی است که دانش را از پدران و سایرین آموزش دیده به صورت عملی نسبت به انجام آن در سطح منطقه و روستا اقدام می کرده یا می کند .   

2-     مشخصات ثبت کننده دانش بومی : فردی است که دانش بومی را به صورت کتبی و مصور جمع آوری می نماید.

*در صورتی که در یک روستا افراد دیگری هم مبادرت به انجام روش موضوع مطروحه می نمایند سعی شود مجرب ترین فرد به عنوان دارنده دانش معرفی شود.

embed' dir='RTL' class='MsoNormal'> 

 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :